Truyard Honda Reel Mower 45 – Classic
Truyard Honda Reel Mower 45 - Classic
The Truyard Honda Reel Mower 45 - Classic is fantastic for all types of lawn and a precision cut reel mower. Fitted with a 6-Blade cutting reel and automatic centrifugal drive clutch, the RM45 will glide around your lawn and is powered by a Honda GX200 4-Stroke engine.
The RM45 has is all steel powder coated construction for long life and durability, the self drive chain system is driven with high quality chain sprockets for years of trouble free mowing and cuts to the width of 450mm (18" cutting width).The RM45 has a large steel catcher and great holding capacity. The cutting cylinder is made out of high grade steel which maintains its cutting sharpness for longer periods.
Features
- 450mm (approximately 18 inches) cutting width.
- Large grass catcher.
- Heavy duty cutting cylinder steel for long life and the perfect cut.
- High quality centrifugal clutch.
- All steel powder coated construction.
- Easy to adjust cutting height control.
- 2 Year domestic warranty
Specifications
| Cutting Cylinder Width | 18" (450mm) |
| Engine | Honda GX200. |
| Drive Method | Self propelled with automated clutch. |
| Cutting Cylinder | Six blade high carbon steel hardened. |
| Cutting Height | ¼" – 1¼" (6mm-32mm) |
| Height Adjustment | Fully adjustable with single height control. |
| Handles | Foldable for easy transportation. |
| Grass Catcher | 48 L |
| Rear Roller | Single section 4.8mm Steel. |
| Front Roller | ¼" – 1¼" (6mm-32mm) |
| Weight | 80kg |
You must be logged in to post a review.






Reviews