Truyard Commercial Chipper 150 – Road Towable
Truyard Commercial Chipper 150 - Road Towable
A high quality, powerful chipper with a self-feeding chipper chute that makes light work of your branches and prunings. This chipper will chip most branches up to 150mm with a powerful 610mm flywheel holding off-set chipper blades. The hydraulic feed roller and the self-feeding action makes the operation of the machine easy without the need to lift and guide those heavy branches into the chute. Complimented by the multi-directional discharge chute, with wide radius making the distribution of chips efficient and uncomplicated. Comes with an Australian compliant licensed trailer with brakes that makes it easy to move site to site.
Features
- Adjustable discharge chute that can discharge waste up to 13 meters away
- Hydraulic self-feeding roller makes it easy to use
- 4 staggered chipper blades
- Powerful 610mm flywheel
- No stress control system
- 35hp Vanguard Air-cooled petrol engine
- Fully licensed braked trailer
- Manufactured in Europe
Specifications
| Weight | 780kg |
| Transport Dimensions | 258cm x 158cm x 169cm |
| Working Dimensions | 358cm x 158cm x 240cm |
| Infeed Throat Capacity | 190mm x 160mm |
| Connection | Trailer |
Disk Cutting System
| Disk Thickness | 30mm |
| Disk Diameter | 610mm |
| Cutting Width | 150mm |
| Blades | 4 |
| Drive Engagement | Centrifugal clutch |
Feed System
| Feed System | Hydraulic rollers |
| Bottom Stop Feed Bar | Yes |
| Feed Rollers | 190mm |
| Production per Hour | 12 - 22mm^3 |
| Effort Control | Automatic no-stress |
| Hydraulic System | Independently integrated |
| Power Control | Adjustable |
Engine Specifications
| Engine Type | Briggs & Stratton |
| Gross Horse Power | 35hp |
| Fuel Tank Capacity | 7L |
| Torque | 35Nm |
| Type of Fuel | Petrol |
You must be logged in to post a review.





Reviews